שירי אביבי - אדריכלות ועיצוב פנים
צור קשר מהתקשורת מידע מקצועי - אדריכלות ועיצוב פנים שאלות ותשובות נפוצות זום אין פרוייקטים נבחרים אודות - שירי אביבי
 
   
   
 
ראשי >> מידע מקצועי >> תאורה
תאורה

תאורה היא אחד האלמנטים החשובים ביותר הקשורים לתכנון ולעיצוב הבית. זאת מכיוון שלתאורה משמעות פונקציונאלית, כמו גם משמעות אסתטית והשפעה על האווירה בחלל.
בעת תכנון החלל ללקוחותיי אני משקיעה מאמץ מיוחד בתכנון התאורה. חלק נכבד מתכנון התאורה נעשה בשלב מוקדם, על מנת להטמיע אלמנטים שונים כבר בשלב התוכנית ולשלבם באופן נכון במהלך הבנייה. לפיכך חשוב להבחין בין 'תאורה אדריכלית' – כזו המשתלבת במהלך הבנייה לבין תאורה דקורטיבית – גופים חיצוניים אשר ניתן לתכנן את מיקומם בשלב התכנון, אך ניתן להתקין אותם בשלב סופי.

כל מרחב במבנה מחייב תשומת לב מיוחדת בשילוב תאורה נכונה – תאורה סמויה, ממוקדת, או מבוזרת, תאורה חמה או קרה, גופים שקועים או חיצוניים, נורות QR , PL , LED ועוד. ככל האפשר אני משתדלת לשלב 'תאורה ירוקה', כחלק מהחיסכון בהוצאה על חשמל וכחלק מתפיסת עולם מקיימת.

את האור המופק מנורות ניתן לאפיין על ידי טמפרטורת צבע משתנה, ערך זה נמדד במעלות קלווין (K ) ומעיד על איכות האור שהנורה מפיצה:
אור 'לבן חם' – 2700-3000 קלווין – גוון צהבהב.
אור 'לבן קר' – 4000 קלווין – גוון לבן-כחלחל.
אור יום – 5000-7500 קלווין – גוון לבן.

ככלל המטרה היא ליצור תאורה המדמה ככל האפשר תאורת אור יום, שהיא התאורה הנוחה, הרכה והנעימה ביותר לאדם.

בשוק מוצעות כיום מגוון רחב של נורות שונות, להלן עיקריהן:

נורת ליבון – הנורה הרגילה בה אנו משתמשים בחיי היומיום. יתרונה הוא באיכות האור שהיא מפיצה ובמחירה הזול. חסרונה בהיותה לא חסכונית בצריכת חשמל ובתדירות החלפה גבוהה יחסית.

נורת הלוגן - נורות ההלוגן שייכות גם כן למשפחת נורות הליבון. נורה זו מייצרת אור חם, היא חסכונית יותר מנורת ליבון רגילה ואורך חיים בערך כפול. חסרונות – מחיר יקר יותר, אסור לגעת בה בעת ההרכבה, טמפרטורה גבוהה בעת פעולה.

נורה פלורוסנטית (ניאון)
נורה זו הפכה להיות פופולארית מאז המצאתה בתחילת המאה ה- 20 בגלל היותה חסכונית ובזכות זמן העבודה הארוך שלה (כ- 8,000 שעות עבודה). חסרונה בה לידי ביטוי בסוג האור שהיא מפיצה – אור קר וחיוור וכן בריצוד האור.

נורה פלורוסנטית קומפקטית (
PL )
הדור החדש של נורת הפלורוסנט, הניתנות להברגה בבית מנורה רגיל. נורות אלה הן בעלות הספק נמוך והדלקה מהירה, בזכות משנקים חכמים, הממעיטים גם את ריצוד האור. הן מציגות חסכוניות גדולה בצריכת חשמל, אורך חיים ארוך במיוחד וכן שיפור של איכות האור.
נורות T-5 - דוגמה לדור החדש והמשודרג של נורות ה- PL . מכלול התכונות שלהן הופך אותן לחלק מתפיסת התאורה"ירוקה" והחסכונית.
כיום ישנן נורות PL שהן גם בעלות טמפרטורת צבע טובה, בדומה למנורת ליבון.

נורת לד (LED )
נורת LED (Lignt Emitting Diode ) היא נורה המורכבת מדיודה הפולטת אור. במקור השימוש בתאורת הלד הייתה בצורת "סרטים"(SMD ) שעליהם מותקנות נוריות אלה שנועדו בעיקר כתאורת סימון. יתרונם בניצולת האנרגיה הגבוהה שלהן ובאורך החיים הארוך, של עשרות אלפי שעות פעולה.

נורות WLED
הדור החדש של נורות ה"לד" (White Light Emitting Diode ), המגיעות בתצורה של נורות רגילות והן משוערות להיות חסכוניות מאוד. חסרונן העיקרי הוא במחירן הגבוה.

את הנורות השונות מתאימים על פי מיקומן ומטרתן, תוך כדי הבאה בחשבון של מכלול התכונות של הנורה.

בשנים האחרונות מקובל ביותר לשלב תאורה סמויה ושקועה במסגרת אלמנטים מגבס הנכללים במהלך הבנייה/שיפוץ. היתרון של שילוב תאורה כזו הוא בעובדה שניתן להפיץ אור ללא נוכחות 'מעיקה' של גופי תאורה, ליצירת מראה נקי ואסתטי בחלל. תאורה מסוג זה מתכננים כבר בראשית העבודה, על מנת להניח את התשתית המתאימה להתקנתה. יחד עם זאת, חשוב לציין שמקומם של גופי התאורה הדקורטיביים לא עבר מהעולם וקיים מגוון כמעט אינסופי של גופי תאורה מבחינת גודל, צבע, סגנון ומטרה. את גופי התאורה רצוי לבחור לאחר ששאר החלל כבר מעוצב, כך שהם יותאמו באופן מיטבי, ליצירת האווירה המתאימה וידברו באותה שפת עיצוב כללית של החלל.

אשמח לעמוד לרשותכם בתכנון התאורה ובהתאמת גופי התאורה המתאימים ביותר לחלל המתוכנן.

 
     
  © כל הזכויות שמורות ל“שירי אביבי - עיצוב ואדריכלות פנים"
בניית אתרים ByTheWeb.co.il
כתיבת תכנים אביטל מאור
עיצוב לוגו מיכל אלנקוה