שירי אביבי - אדריכלות ועיצוב פנים
צור קשר מהתקשורת מידע מקצועי - אדריכלות ועיצוב פנים שאלות ותשובות נפוצות זום אין פרוייקטים נבחרים אודות - שירי אביבי
 
   
   
 
ראשי >> מידע מקצועי >> ריצוף
ריצוף

הריצוף הוא אחד האלמנטים החשובים ביותר בתחום עיצוב הפנים. זאת בגלל מספר טעמים: עלות גבוהה, החלפה בתדירות נמוכה והשפעה מכרעת על חזות החלל. בחירת סוג הריצוף תעשה לאחר בחינת מבנה ותרבות המשפחה ומידת הרצון להתחייב לרמת תחזוקה, כזו או אחרת. זאת שכן לכל סוג ריצוף משמעות שונה מבחינת צרכי התחזוקה, כפי שיפורט בהמשך.
לפיכך, בחירת הריצוף ו/או חיפוי הרצפה היא אחת הבחירות המשמעותיות ביותר שעל הלקוח לעשות.

תפקידי כאדריכלית פנים הוא ללוות את הלקוחות בבחירה מורכבת זו, הן על ידי מתן מידע מקצועי על האפשרויות הרבות הקיימות בשוק (אריחי גרניט-פורצלן, אריחי אבן טבעית, טרצו, שומשום וכד') והן על ידי קישור של הריצוף הנבחר לעיצוב כלל החלל.
בנוסף לריצוף ניתן כיום להשתמש גם בחיפויי רצפה שונים דוגמת, פרקט מסוגים שונים, שטיחים וכד', גם להם משמעות פונקציונאלית ועיצובית.

חשוב לציין שכיום מקובל לרצף באריחים בגדלים גדלים יותר מכפי שהיה נהוג בעבר. כאשר מדובר על אריחי גרניט פורצלן ואבן טבעית גודל אריח של 60X60 ס"מ הוא כמעט סטנדרט וחלק גדול מהלקוחות בוחרים אפילו גדלים גדולים יותר של אריחים. שימוש באריחים גדולים פותח ומאוורר את החלל ומעניק חזות אסתטית ונקייה. יחד עם זאת, גודל הריצוף ייבחר בהתאמה לגודל החלל ולסוג הריצוף הנבחר.
במידה ונבחר ריצוף של מרצפות טראצו/סומסום מרצפים בגדלים קטנים יותר, בהתאם לדיגום הריצוף.

בחירת סוג האריח:

אבן טבעית – אין כמעט תחליף ליופייה של האבן הטבעית על סוגיה השונים (שיש, צפחה, טרוורטין, מצפה וכד').
מהבחינה הגיאולוגית את האבנים הטבעיות מקובל לחלק לשלושה סוגים עיקריים על פי מקור הסלע ממנו נוצרו:
סלעי יסוד (הקרויים גם סלעים מגמתיים, מאחר והם סלעים ראשוניים שנוצרו בשעה שכדור הארץ התקרר). דוגמא לאבן מסוג זה היא הגרניט (שחם) והבזלת.
סלעי משקע – סלעים הנוצרים ממשקעים של תוצרי בליה של סלעים אחרים. אבן גיר (Limestone ), שהיא גם הנפוצה בארץ, היא דוגמא לסוג סלע זה.
סלעים מותמרים – נוצרים מסלעי יסוד או סלעי משקע אשר נדחסים ומתגבשים בהשפעת חום ולחץ במשך מאות ואלפי שנים. השיש הוא דוגמא לסלע מותמר שמקורו באבן גיר. גם אבן הצפחה היא סלע מותמר בעל גבישים.

מלבד אבנים טבעיות שמקורן בסלעים אלה, קיימים גם אבנים שמבחינה גיאולוגית מורכבות מקוורץ, כמו לדוגמא, האוניקס, אליה ניתן להתייחס כאבן חן.
בעולם המסחרי חשיבות ההגדרה הגיאולוגית פחותה ומקובל לחלק את האבנים על פי מקורן הגיאוגרפי (אבן "מצפה", אבן "חברון", שיש קאררה וכד'), או על פי שמות מסחריים שונים (דוגמת "גולדן ווב"). יחד עם זאת החלוקה הגיאולוגית הבסיסית חשובה להבנת סוגי האבן הטבעית והתכונות השונות של האבנים, תכונות אשר ישפיעו על היכולת להשתמש בה לצרכים שונים – ריצוף פנים, ריצוף חוץ, חיפוי חוץ, חיפוי פנים, סביבה רטובה/יבשה, כיור, משטח עבודה וכד'.

יתרונות: יופי, יצירת אווירה, עמידות לאורך זמן (בתנאי תחזוקה נכונים).
חסרונות: לעיתים עלות גבוהה יותר, תיתכן חוסר אחידות בנראות האריחים, נדרש תהליך של חריצה, מילוי, ליטוש וסילרים, הן בהתקנה והן לאורך זמן.

גרניט פורצלן – אריחי גרניט-פורצלן הם אריחים מהדור החדש של אריחי הקרמיקה. הם מגיעים במגוון רחב של גדלים ודיגומים, גם כאלה המדמים אבן טבעית. אריחי גרניט פורצלן מגיעים בסוגים שונים של גמר: מט, מבריק ולפאטו (חצי מבריק חצי מט). כמו כן יש לקחת בחשבון גם את בחירת סוג החיתוך: ישר (מנוסר) או עם פאזה. אלמנטים אלה משפיעים על המראה הכללי של המשטח המרוצף.
יתרונות: עמידות גבוהה ביותר, אין צורך בתחזוקה מיוחדת, בדרך כלל מחיר נוח יותר, מגוון גדול.
חסרונות: לאריח אין חסרונות כשלעצמו, הבחירה בינו לבין אבן טבעית תהיה בדרך נטייה אישית – טבעי או לא.

אריחי טרצו (Terrazzo ) – ה'בלאטה' המסורתית. אריחים המורכבים מאגרגטים טבעיים (גרגרים של אבן טבעית) על בסיס של מלט. יתרונו הגדול של אריח זה הוא חזותו, הנוצרת לאחר ליטוש השכבה העליונה. כיום יש סוג של חזרה לאופנה של סוג אריחים זה.

אריחי סומסום – אריחים אלה שייכים למשפחת אריחי הטרצו, כאשר ההבדל נעוץ בגודל האגרגטים (גרגור קטן יותר) ובהוספה של פיגמנטים. סוג אריחים זה, האופייני לאגן הים התיכון, מגיע בשלל דיגומים ובצבעוניות משתנה, כאשר מקובל ליצור 'שטיחים' לריצוף חלקי או מלא. היתרון העיקרי הוא החזות הייחודית הנוצרת כאשר עושים שימוש באריחים אלה, חזות המתאימה לסגנון ים-תיכוני, כפרי.
החיסרון העיקרי של ריצוף באריחים אלה הוא האפשרות של היווצרות רטיבות היוצאת החוצה מסביב לאריח ויוצרת הבדלי גוון בין האריחים. לפיכך, סוג ריצוף זה מתאים למי שאינו מבקש בהכרח את המראה האחיד,הנקי והמושלם.

פרקט – בשנים האחרונות מקובל יותר ויותר לחפות את הרצפה בפרקט, הן בחדרי השינה ולעיתים גם בחללים הציבוריים. אין ספק שהחיפוי בפרקט מעניק אווירה ייחודית, אך חשוב לערוך אבחנה בין שלושה סוגים עיקריים של פרקט.

פרקט למינציה – אינו כולל כלל עץ טבעי במשטח העליון, אלא סוג של 'טפט' המדמה בדרך כלל סוגים שונים של עץ טבעי. טפט זה מונח על קונסטרוקציית עץ פשוט לצורך התקנה. היתרון המרכזי של פרקט מסוג זה הוא מחירו הנוח. החסרונות נעוצים בכך שאין להרטיב אותו (רק להעביר סמרטוט לח לצורך ניקיון) ובמידה והוא נשחק/נקרע אין אפשרות לתקן, אלא רק להחליף. אם בעבר פרקט מסוג זה נחשב מוקצה מפאת חזותו ה'זולה' כיום ניתן למצוא גם פרקט למינציה מאיכות טובה, עמיד ברמת שחיקה גבוהה ובעלת נראות יפה.

פרקט דו או תלת שכבתי – פרקט זה עשוי ממספר שכבות דקות של עץ טבעי, המונחות על קונסטרוקציה של עץ פשוט יותר. פרקט מסוג זה הוא יקר במידה ניכרת מפרקט הלמינציה וככל אלמנט טבעי הוא דורש תחזוקה לאורך זמן. היתרונות נעוצים במראה וכן באפשרות לשייף ולחדש.

פרקט גושני – פרקט זה הוא הפרקט היקר ביותר שקיים בשוק. הוא מורכב מלוחות של עץ גושני טבעי. פרקט זה דורש תחזוקה לאורך זמן, אך ניתן לשיוף ולחידוש. מפאת מחירו הגבוה מאוד פעמים רבות בסוג פרקט זה ייעשה שימוש דווקא בחללים הציבוריים, לקבלת מראה ייחודי.

 
     
  © כל הזכויות שמורות ל“שירי אביבי - עיצוב ואדריכלות פנים"
בניית אתרים ByTheWeb.co.il
כתיבת תכנים אביטל מאור
עיצוב לוגו מיכל אלנקוה